Leipzig Gezilecek Yerler

Eski fuarları ve pazarları ile ünlü Leipzig şehri Saksonya Ovası’nda Weisse Elster ve Pleisse nehirlerinin birleştiği yerde yer alır. Önemli ticaret yollarının üzerinde bulunan Leipzig fuarları sayesinde son yıllarda önemli bir ticaret merkezi haline geldi ve Saksonya Eyaleti’nin Dresden’den sonraki en önemli kenti oldu. Aynı zamanda sanat, kültür ve eğitimin yanı sıra kitap ticaretinde de Almanya’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Leipzig’de yayınevleri, büyük kütüphaneler ve Uluslararası Kitap Fuarı kentin kitaplara olan tutkusunu açıklar niteliktedir. Bugün Doğu Almanya’nın en popüler turistik merkezlerinden biri olan Leipzig, zengin kültürel mirası sayesinde Avrupa’da yaşanabilecek en iyi şehirlerden biri olarak gösterilmektedir. Kimi Almanlar kente “Küçük Berlin” derken kimileri “Daha İyi Berlin” olarak nitelendirir.

Milletler Savaşı Anıtı

Leipzig’in en önemli anıtlarından biri olmakla birlikte Wilhelmine Mimarlık Fakültesi’nden çıkmış yapılardan biridir. 1913 yılında tamamlanan bu ihtişamlı yapı 20. yüzyılın başında anıtsal tarzda inşa edilmiş ve Napolyon’un Leipzig’deki savaşta yenilgisinin 100. Yıldönümünü anmak için görevlendirilmiştir. Binada yüksekçe bir izleme platformu bulunur. 91 metre yükseklikteki bu platforma 500 adımlık bir merdivenle çıkılıyor olsa da muhteşem manzarayı izlemek için buna değer. Binada turistler için İngilizce bilen rehberler ve sesli turlar da mevcuttur.

Eski Belediye Binası

Leipzig’deyüzyıllarca kent yaşamının merkezi olan, 1556’da inşa edilmiş bir Rönesans binası olan Eski Belediye Binası ve çevresi daha sonraki yüzyıllarda çok değişmiştir. Barok mimarı tarzdaki kule ana girişin üzerinde asimetrik olarak durur. Bunun üzerinde geleneksel kostümlerle trompetçilerin bulunduğu, kamuya açıklama yapmak ve bildiri okumak için kullanılan bir balkon bulunmaktadır. Cephelerdeki sütunlar 1907’de inşa edilmiş ve bir zamanlar burada duran ahşap dükkanları yer almıştı. Binanın içinde bir de Leipzig’in tarihine adanmış bir müze bulunur.

Thomas Kilisesi

Leipzig’in güneybatısında dünyaca ünlü St. Thomas’ın aynı zamanda evi olan St. Thomas Kilisesi (Thomaskirche) bulunur. 1212’de bir Augustinian kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı daha sonraki yüzyıllarda çok değişmiş; 15. yüzyılda Yukarı Saksonya tarzında geç dönem gotik mimariyle restore edilmiş, kilise olarak kullanılmıştır. Batı cephesi 1872-1889 yılları arasında yapılan çalışmalarla yenilenmiştir. Martin Luther burada 1539’da vaaz vermiş, Sebastian Bach 1723 – 1750 yılları arasında kilisede bir oda sahibi olmuştur. Kilisenin karşısında Bach Araştırma Enstitüsü, Anıtı ve Bach Arşivleri’nin sergilendiği bir Bosehaus yer alır.

Grassi Müzesi

1895 yılında kurulmuş ve 1929’da bugünkü yerine taşınmıştır. Bina kent etnografyası, dekoratif sanatlar ve müzik aletleri koleksiyonlarının sergilendiği üç müzeye sahiptir. Müziksel Enstrüman Müzesi müzisyen ziyaretçiler için özel bir yere sahiptir. Müzede Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar kullanılmış müzik aletleri ve kapsamlı müzik arşivleri bulunur. Müzenin hemen yanındaki tren istasyonu 1915 yılında inşa edilmiş ve Avrupa’nın en büyük demiryolu terminalidir.

Güzel Sanatlar Müzesi

Leipzig’in en yeni mimari harikalarından biri olarak bilinmesine rağmen Güzel Sanatlar Müzesi (Museum der bildenden Künste) aslında 1837’de kurulmuş, 2004 yılında buraya taşınmıştır. Almanya’nın en önemli kültürel kurumlarından biri olan müzede Hollandalı, Alman ve İtalyan eserleri de dahil olmak üzere Ortaçağ’dan bugüne 3500’ten fazla tablo sergilenir. Müze aynı zamanda müzik ve sanatla ilgili geniş kapsamlı bir kütüphaneye sahiptir.

Naschmarkt ve Madler Pasajı

Leipzig’deki Eski Belediye Sarayı’nın arkasında 1678’den kalma Eski Ticaret Borsası bugün çeşitli etkinlikler için kullanılır. Naschmarkt’ın tam karşısında Leipzig’in karakteristik özelliklerinden biri olan eski alışveriş caddelerinden Madler Pasajı buşunur. Burada Mephistopheles’in büyü sanatlarını ve Goethe’nin eserlerini bulabilirsiniz. Girişinde 1913’te yapılmış ve bölgedeki tanınmış karakterleri tasvir eden bir heykel vardır.

St Nicholas Kilisesi

12 yüzyılda inşa edilmiş ve sonraki yüzyıllarda çeşitli stil değişimlerine uğraşmış St Nicholas Kilisesi Leipzig’in ziyaretçilerini bugün de etkilemeye devam etmektedir. 75 metrelik çarpıcı kulesinin yanı sıra sanat galerileri ve zengin iç tasarımıyla bir dönem Bach’ın performasnlarına da ev sahipliği yaptı. Avrupa’daki türünün en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edilen kilise 1989’da Doğu Almanya’da komünist yönetime karşı gösterilen eylemlerin odak noktalarından biri oldu.

Leipzig Üniversitesi

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Leipzig Üniversitesi 1409 yılında kurulda ve kampüsünün büyük çoğunluğu 2. Dünya Savaşı’nda tahrip edildi. Bugün ise Leipzig’in Mısır Müzesi, Müzik Enstrümanları Müzesi, Antikalar Müzesi, Orta Çağ’dan kalma sayısız tablo ve heykel ile Üniversite Sanat Koleksiyonu gibi en önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Leipzig Botanik Bahçesi

Üniversitenin botanik bahçesi ilk olarak 1877’de tıbbi bitki yetiştirmek için kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmesine rağmen bu 9 dönümlük alan Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Güney Amerika’dan getirilen örneklerle 7000 farklı bitki türüne ev sahipliği yapar. Botanik Bahçesi’nde tropikal ve yarı-tropikal iklimlerden gelen bitkilerinin bulunduğu seralar turistlerin en çok ilgisini çeken alandır. 1876’dan beri var olan ve 56 dönümlük arazide 850 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan Leipzig Hayvanat bahçesi de bu alanda kurulmuştur. Hayvanat Bahçesi benzersiz hayvan barınakları ve ıslah programları ile ünlüdür.

Neuses Gewandhaus Orkestrası

Leipzig’deki üniversitenin hemen doğusunda dünyaca ünlü Gewandhaus Orkestrası’nın görkemli evi olan Gewandhaus yer alır. Antik tiyatro benzeri bir mimarisi olan üç katlı salon modern sanatçıların tablolarıyla süslenmiştir ve mükemmel akustiği ile ünlüdür. Birinci sınıf konser programlarına ek olarak çok sayıda özel etkinlik de burada gerçekleştiriliyor.

Mendelssohn’un Evi

Leipzig’deki Mendelsshon Evi büyük besteci Felix Mendelsshon’un otantik biçimde muhafaza edilmiş tek konutudur. Başlangıçta 1844 yılında inşa edilen ev çok sayıda restorasyona tabi tutulmuş ve birçok eser ile birlikte sanatçının kişisel eşyalarını barındırır. Besteciyle ilgili daha fazla bilgi evde yer alan yazılı belgelerde ve belirli eserlerle ilgili galerilerde sergilenmektedir. Evde her Pazar klasik müzik konserleri verilir ve ekstra ücrete tabidir. Aziz Thomas Kilisesi’nin dışında da Mendelssohn’un bir heykeli görülebilir.

Alman Kütüphanesi

1914-1916 yılları arasında inşa edilen etkileyici Alman Kütüphanesi (Deutsche Nationalbibliothek) Almanca yazılmış bütün kitap ve yayınları tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulmuştur. Alman edebiyatı ve mektuplarının sergilendiği Alman Yazı ve Kitap Müzesi de burada bulunur. Bina aynı zamanda ülkeyle ilgili Germen kayıtlarının bir arşivi olan Alman Müzik Arşivi’nin deposudur. Rehberli turlar İngilizce olarak yapılır.

Leipzig Pamuk Değirmenleri

Bu büyük ve eski sanayi bölgesi uzun zamandır pamuk ticaretinde söz sahibi olan önemli bir ticaret merkezi olagelmiştir. Bununla birlikte son yıllarda birçok kafe ve restoran, sanat galerisi, zanaat atölyesi ve stüdyoların eklenmesiyle kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir yere dönüşmüştür. Birinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya’nın en yoğun pamuk ticaretine ev sahipliği yapan bölgede 240 fabrika bulunur. Rehberli turlar mevcuttur ancak önceden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here